Millised on valgusallikate tüübid? | Lambimaailm
Levý banner
Pravý banner
Menüü
0 0,00
70 veel jäänud tasuta saatmiseks
Kategooria

Millised on valgusallikate tüübid?

Teave valgusallikate kohta

Valgusteid ja loomulikult ka valgusallikaid on palju ja väga erinevaid. Olles oluliste omaduste ja atribuutide põhjal valinud sobiva lambipirni, on teiseks sama oluliseks lambipirni kriteeriumiks ka sobiva pirni keerme valik, mis peab vastama antud valgustile.

Mis on pirni keere? 

Pirni keere on lambipirni osa, millesse on sisestatud pirn ja valgustav korpus. See pirni keere sobib seejärel lambipirni pesasse ja edastab elektri vooluvõrgust elektripirni. See tähendab, et iga valgusti on varustatud kindla pirnipesaga ja selle pirnipesa jaoks tuleb valida sobiv pirn, täpsemalt sobiva pirni keermega pirn.
 
LED tehnoloogia kui efektiivne alternatiiv
 
Tänapäeva maailmas on LED tehnoloogia kõige kaasaegsem ja tõhusam. See tehnoloogia on oluliselt energiasäästlikum, pika elueaga ja asendab kõiki olemasolevaid valgusallikaid, mis tähendab, et kõik igat tüüpi pirni keermega standardpirnid on saadaval ka LED pirnidena. Saate valida isegi pirni kuju ja suuruse.
 
Valgusallika toiteallikas/sisendvõimsus


Valgusallikad töötavad 230 V vahelduvvooluga – otse vooluvõrgust

Tänapäeval kasutatakse 230 V LED pirne kõige sagedamini tavaliste lambipirnide ja 230 V pingega kohtvalgustite asendusena. Neid pirne saate lihtsalt vahetada, muid komponente pole vaja osta.

 

Valgusallikad, mis töötavad 12 V pingega – nende pirnide ja valgustite jaoks on enamasti vaja toiteallikat, mis muundab pinge 230 V pealt 12 V peale (mõned LED valgustid on juba varustatud integreeritud toiteallikaga). Pidage meeles, et erinevat tüüpi lambipirnide jaoks on vaja sobivat tüüpi toiteallikat/trafot.

Keermete tüübid
Keermega keere
 

Kõige sagedamini kasutatakse keermega pirni keermeid ja need jagunevad suuruse järgi. Iga suurust kasutatakse erinevat tüüpi valgusallikates ja igaüks sobib erinevaks kasutuseks. Arv näitab pirni keerme läbimõõtu millimeetrites.

E27
Tavaline suur  E27 keere on kõige levinum ja enimkasutatav. Seda tuntakse ka kui "Edisoni keeret" – siit ka E-täht, number 27 näitab läbimõõtu millimeetrites.
Selle keermega on varustatud nii LED pirnid, halogeenpirnid, säästupirnid, standardsed volframpirnid kui ka vaakumtorud. Selliste pirni keermega valgustid sobivad põhivalgustina nii siseruumides, garaažides, esikus, keldris kui ka õues kasutamiseks. Selle pirni jaoks on olemas ka dekoratiivsed lambipirnid. Valdav enamus  E27 keermega pirne on mõeldud 230 V pingele, kuid leiame ka 24 V madalpingepirne.

E14
Tavalise väikse 14 mm läbimõõduga keermega pirnid on levikult hoidmas teist kohta. Selle keerme igapäevane väljend on "väike Edisoni keere" ..

E14 keermega pirnid on väiksema sisendvõimsusega (25 W või 40 W) ja on tavaliselt mõeldud disain- ja dekoratiivvalgustitele, lampidele ja lühtritele, köögi õhupuhastile jne. Pirnide kuju on küünal või tilk. E14 keermega lambipirnide erirakenduseks on suunatavad, nn reflektorpirnid. Neid pirne valmistatakse nii LED pirnidena kui ka tavapirnidena. Samuti on väga sageli kompaktsed energiasäästlikud luminofoorlambid varustatud E14 keermega. Need kompaktsed energiasäästlikud luminofoorlambid asendavad standardseid lambipirne.

Vähem kasutatud keermega pirni keermed, mida kasutatakse pigem tehnilistelt või tööstuslikult.
 
E40 – “Hiiglane”
See keere on 40-millimeetrise läbimõõduga keermega keermetest suurim.

See keere on mõeldud väga võimsate lambipirnide jaoks. Varem kasutati seda keeret kuni 2000 W võimsusega valgusallikate jaoks, tänapäeval kasutatakse seda peamiselt kuni 400 W võimsusega vaakumtorude jaoks. Tänu oma omadustele kasutatakse neid keermeid peamiselt spetsiaalsete tööstuslike elektripirnide ja välivalgustuse juures.

E10 – “Min Edisoni keere“
Keere lambipirnide jaoks, mis kasutavad madalpinget. E10 keeret kasutatakse tavaliselt taskulampides või jõuluteemalistes valguskettides.
Bajonett keermed
Bajonett keermed on silindrikujulised ja kahe vastassuunalise klemmiga. Need sobivad L-kujulistesse lambipesa avasse. Pesa põhjas on vedruga ühendus. Valgusallikas sisestatakse pesasse, surudes vastu vedrut ja kinnitatakse pöörlemisega. Tänu vedru kasutamisele on bajonettühendus põrutuskindel.
 
B22
Need keermed on valmistatud LED pirnidena, kuid neid kasutatakse ka säästupirnides ja halogeenpirnides. Need on ette nähtud 230 V pingele.
 
B22d
Meie e-poest leiad selle keermega LED pirnid, mis sobivad näiteks välikaunistuseks.
 
GU10
Täht G on esimene täht ingliskeelsest sõnast globular, täht U tähistab pirni kuju ja number 10 näitab klemmide vahekaugust millimeetrites.

GU10 on kahe sümmeetrilise 5-millimeetrise läbimõõduga klemmidega keere, mille vahekaugus on 10-millimeetrit. Algselt oli see keere mõeldud suunatava valgustusega halogeenvalgusallikatele. Tänapäeval asendavad need LED pirnid GU10 keeret, mis on saadaval kolme erineva värvitooniga ja 4 erinevas rühmas, mis on sorteeritud väljundvõimsuse (võimsuse) järgi.

See väga levinud keere on mõeldud 230 V pingele ja on tüüpiline kohtvalgustites kasutatavatele lambipirnidele. Teatud tüüpi selle keermega LED pirnid on hämardatavad.

Klemmidega keermed

Tavaliselt kasutatakse luminofoorlampides ja kompaktsetes luminofoortorudes. Neid luminofoorlampe nimetatakse mõnikord ühekeermeliseks. Keerme plastikotsast paistab välja kaks või neli klemmi. Kahe klemmiga pirnidel on integreeritud starter ja tööks on vaja välist õhuklappi. Keermest väljuva nelja klemmiga pirnid vajavad välist liiteseadet. See võib olla tavapärane, koosneda starterist ja õhuklapist, või elektrooniline. Pirni keerme ja pesa kujud on normaliseeritud. Neid keermeid kasutatakse mõnikord ka mõne halogeenpirni jaoks.

 
G13
Neid pirni keermeid kasutatakse T8 tüüpi luminofoorlampide jaoks. Tegemist on vanemat tüüpi luminofoorlampidega, mida on kasutatud aastakümneid. Nende keermete tüüpiline omadus on lai diameeter – 26 mm ja hea värviedastus, mis jääb tavaliselt vahemikku 80 – 90 Ra, tippmudelitel aga isegi üle 90 Ra. G13 keermega luminofoorlambid lülitatakse sisse elektromagnetilise liiteseadisega. Tänapäeval toodetakse ka T8 LED torusid, mis on ühendatud otse vahelduvvooluga 230 V ja erinevalt tavalistest luminofoortorudest ei vaja T8 LED lambid starteritega õhuklappi. Elektromagnetiline liiteseadis on otse torusse sisse ehitatud. Need keermed sobivad nii koduvalgustitele, garaažidesse, töökotta kui ka avalikesse ja tööstushoonetesse.
 
G5
See keere on ette nähtud pingele 230 V AC ja seda kasutatakse kaasaegsetes T5 tüüpi luminofoortorudes, mis asendavad järk-järgult vanemat T8 tüüpi. T5 luminofoortorude eeliseks on väiksem suurus ja läbimõõt, mis on vaid 16 mm. Need luminofoortorud (T5) sobivad avalike ruumide, supermarketite ja kontorite valgustamiseks. Neid kasutatakse sageli ka kalade kasvatuses. Saadaval on ka T5 LED luminofoortorud, mis sarnaselt ülalmainitud T8 luminofoortorudele ei vaja liiteseadet.
 
2G7
Nelja klemmiga ühendatavad energiasäästlikud luminofoortorud/pirnid.
 
S14s
Selle keermega luminofoorlampe ja -torusid leiate meie e-poest. Saadaval on ka S14s keermega LED luminofoorlambid ja -torud.
 
Teised levinud keerme tüübid (sisestatavad)
 
G4
Kahe klemmiga keere (pikemad klemmid, nagu nõelklemmid), klemmide vahega 4 mm, mis sisestatakse valgustisse. Seda keeret kasutatakse nii halogeenpirnides kui ka 12 V pingega LED pirnides, mis sobivad nii vannitoakappide, raamaturiiulite, peeglite, köögiseadmete, ripplagede kui ka baaride valgustamiseks.
 
G9
See keere on ette nähtud pingele 230 V ja koosneb kahest lamedast klemmist, mille vahekaugus on 9 mm. Pirn lihtsalt sisestatakse. See keere oli algselt mõeldud halogeenvalgustuseks, kuid tänapäeval kasutatakse seda ka LED pirnide G9 jaoks. Seda keeret kasutatakse laialdaselt ka kaasaegsetes valgustites, ja veel väga sageli. Seda keeret võib leida ka lae- ja seinavalgustitel, väikestel kohtvalgustitel ja laualampidel.
 
MR16/GU5,3
Seda keeret nimetatakse MR16 või GU5,3, millel on kaks okkaid meenutavat klemmi, mille vahe on 5,3 mm ilma otsata, pirn tuleb vaid sisestada. MR on akronüüm ingliskeelsest kollokatsioonist “multifaceted reflektor”. Mõeldud 12 V pingele, aga ka standardsele võrgupingele. Keeret kasutatakse kohtvalgustites (sisseehitatud, seina-, laevalgustid). MR16 keermega lambipirnid sobivad kõrge õhuniiskusega ruumidesse, seega kasutatakse neid vannitubades, dušikabiinides, basseinides, köökides jne. Saadaval on ka selle korgiga LED- ja halogeenpirnid.
 
GX53
Spetsiaalne keere lamedate ümmarguste lambipirnide või reflektor- (suund-) pirnide jaoks. Sobib kasutamiseks nii sise- kui välitingimustes.

Kokkuvõtteks, võtame kokku võige sagedamini kasutatavad keermed LED kujunduses:
 
LED pirnid
E27
E14
G4
G9
 
LED kohtvalgustid
GU10
MR16/GU5,3
 
LED luminofoortorud
G13(T8)
G5(T5) 
 
Kui vajate siiski abi, siis võtke julgelt ühendust meie tehnilise toega.

Peamised keerme tüübid

 Patice

Küsi mida tahes

Eva

Me aitame sind valiku tegemisel ja tehniliste probleemide puhul.

602 8400 (Esmaspäevast reedeni kella 8.00 ja 16.30 vahel)

Küsi

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o., kõik õigused kaitstud. Isikuandmete töötlemine. i